Tadeusz Kościuszko. Dobry i waleczny, lecz nieszczęśliwy

26.03-11.08.2024 Tadeusz Kościuszko. Dobry i waleczny, lecz nieszczęśliwy Przypomnij o wydarzeniu Dodaj do planera

24 marca 2024 roku mija 230 lat od przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, która zapoczątkowała insurekcję kościuszkowską – patriotyczny zryw w obronie wolności narodu i suwerenności państwa polskiego.

Tadeusz Kościuszko (1746–1817) – elew Szkoły Rycerskiej, inżynier i architekt wojskowy, bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, walczył też w obronie Konstytucji 3 maja. Po zwycięstwie wojsk rosyjskich i zajęciu przez nich ziem polskich udał się na emigrację do Saksonii, gdzie wspólnie z innymi patriotami – reformatorami doby Sejmu Wielkiego (1788–1792) przygotowywał powstanie.

Celem wystawy, na którą mamy zaszczyt Państwa zaprosić, jest ukazanie nie tylko politycznej działalności Tadeusza Kościuszki, ale przede wszystkim jego artystycznej duszy
i romantycznego charakteru. W zbiorach Biblioteki i Muzeum Książąt Czartoryskich zachowało się wiele dokumentów, dzięki którym możemy poznać różne twarze Naszego Bohatera.

Postać Tadeusza Kościuszki jest nierozerwalnie związana z Krakowem. To właśnie stąd wyruszył w podróż po Europie, by wrócić i tu rozpocząć powstanie. Właśnie z insurekcją związane są dokumenty, które dla Państwa przygotowaliśmy: Uniwersał połaniecki i powołanie Rady Najwyższej Narodowej. Będą Państwo mogli zobaczyć też dwie mapy nawiązujące do tego etapu życia Kościuszki.

Przyszły naczelnik insurekcji pięknie szkicował, co wykorzystywał nie tylko w rysowaniu umocnień wojskowych, ale także w uwiecznianiu malowniczych pejzaży i portretów. Dlatego też na wystawie zobaczą Państwo dwa rysunki nawiązujące do jego podróży. Pokażemy także bogatą korespondencję Kościuszki z wybitnymi politykami 2. połowy XVIII wieku: Jerzym Waszyngtonem, Charles’em Talleyrandem, Adamem Jerzym Czartoryskim, a także korespondencję prywatną, na przykład z jego wieloletnią przyjaciółką i wierną powierniczką Konstancją z Czartoryskich Zamoyską.

Kuratorzy: Kamilla Twardowska, Michał Balogh

Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji

Słowa kluczowe:

wystawa, Kościuszko

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
  • poniedziałek: NIECZYNNE
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
BCzart., 2716 III Rkps, Izabela Czartoryska, Tadeusz Kościuszko

Zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków: