Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend z MNK Gmach Główny - 145 lat. dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

Weekend z MNK Gmach Główny - 145 lat. dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
18-19.05.2024
sobota-niedziela
W maju urodziny świętujemy w MNK Gmachu Głównym. W weekend 18-19 maja zapraszamy na koncerty oraz oprowadzania!

Bilety na wszystkie wydarzenia w cenie wstępu na wystawy stałe 5 zł.

Koncert - wstęp wolny.

 

 

W maju urodziny świętujemy w MNK Gmachu Głównym. W weekend 18-19 maja zapraszamy na koncerty oraz oprowadzania! W kasach Gmachu przez cały weekend wszystkie książki i gadżety 10% taniej

 

18 MAJA, SOBOTA

12.00–13.00, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej

Dixit na ścianach muzeum. Oprowadzanie z przewodniczką dla młodzieży i dorosłych

Z czym kojarzy nam się sztuka współczesna? Wytropimy i dowiemy się więcej o obiektach, które trafiły na karty gry Dixit MNK. Zobaczymy je w całości, w pełnej skali, w ich naturalnym otoczeniu sztuki XX i XXI wieku. Co nam przywiodą na myśl?

Prowadzenie: Joanna Makowska - edukatorka i przewodniczka MNK. Liczba miejsc ograniczona.

 

12.00–14.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego

12.00–13.00 – „Spotkanie z polską ceramiką czyli od Nieborowa do lat 60 XX”
Prowadzenie: Kustosz MNK dr. Bożena Kostuch.

13.00–14.00 – „Krok do świata tkanin”
Prowadzenie: Kustosz MNK Agnieszka Kwiatkowska.

 

14.00–15.30, Sala Samurajów oraz Galeria Rzeźby

14.00–15.30 - O podwójnej tożsamości i figurach wyrzeźbionych z ciszy. Spotkanie wokół książki dr Doroty Grubby-Thiede o rzeźbiarce Zofii Woźnej. Prowadzenie: Agata Małodobry, kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej MNK. Miejsce: Sala Samurajów, po spotkaniu oprowadzanie po Galerii Rzeźby.

19 MAJA, NIEDZIELA

10.00–11.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego

10:00–11:00 „Kolekcjonerzy i ich największe skarby” Prowadzenie: kustosz MNK Alicja Kilijańska.

 

10.30-16.00, Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

10.30–12.00, „USŁYSZ OBRAZ”. Oprowadzanie śladami audioprzewodnika z elementami warsztatowymi dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

Ręka do góry, kto lubi patrzeć na chmury i kąpać się w rzece, zadawać pytania i eksperymentować plastycznie? Chcemy Wam pokazać, że Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI w. pełna jest niezwykłych prac. Te dzieła, z którymi spotkamy się podczas zajęć, wybrały i opowiedziały o nich w audioprzewodniku dzieci! Idąc za ich głosem, przyjrzymy się własnym wrażeniom w kontakcie ze sztuką. A wiadomo, że często najlepszym sposobem poznawania jest doświadczanie, zatem będziemy także działać warsztatowo. Zapraszamy do udziału rodziny z dziećmi!

Prowadzenie: Agata Kokoryn - edukatorka i przewodniczka MNK.


HIT WEEKENDU!

12.00–15.00, OPROWADZANIE XX i XXI wiek oczami kustoszy MNK – KROK PO KROKU

(4 grupy: pierwsze wejście o 12.00, kolejne: 12.30, 13.00, 13.30)

Po salach Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku oprowadzą Was kustosze MNK, którzy na co dzień sprawują opiekę nad poszczególnymi częściami:

  • Sala „Młoda Polska” - Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz MNK
  • Sala „Międzywojnie” i sala „Sztuka po ‘45” – Anna Budzałek, kustosz MNK
  • Sala „Sztuka po ‘89” i sala „Geometria i Konceptualizm” – Magdalena Czubińska, kustosz MNK
  • Sala „Rzeźba” – Agata Małodobry, kustosz MNK

 

15.00–16.00, Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych (pokaz czasowy) witraże Pokłon Trzech Króli (1904) i Bóg Ojciec (1922) z katedry św. Mikołaja we Fryburgu.

Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, kustosz MNK.

 

19.00–20.00, Hol Gmachu Głównego

Koncert Jubileuszowy 145 lat MNK  w wykonaniu Sinfonietty Cracovii

W repertuarze:

  1. Holst – St. Paul's Suite
  2. Szymanowski – Etiuda op. 4 nr 3 opr. Agnieszka Duczmal
  3. Piazolla / Dirk Brossé – Libertango
  4. Karłowicz – Serenada
  5. Kilar – Orawa

 

 

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!


W MNK Gmach Główny czekają na Was:

  • ŚCIEŻKA DLA DZIECI W PRZESTRZENI WYSTAWY XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ

Podążając śladem 5 całkiem niezwykłych stanowisk, przekonacie się, że sztuka XX i XXI wieku jest pełna niespodzianek. Schowacie się we wnętrzu obrazu, zobaczycie siebie oczami kubistów w magicznym lustrze, zakręcicie kołem barw, przebudujecie obraz znanego artysty i ułożycie młodopolskie obrazy z puzzli. Będzie także miejsce na odpoczynek w pewnym przytulnym pokoiku oraz efektowne selfie.

  • AUDIOPRZEWODNIK DLA DZIECI (I NIE TYLKO) PO WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ

Kim jest Olbrzymka Dorota, co sztuka ma wspólnego z matematyką, kto malował w pracowni na strychu, czy rzeźba może tańczyć… Tyle pytań, tak samo wiele odpowiedzi! Można je poznać, zwiedzając galerię w towarzystwie wyjątkowych głosów w słuchawkach, które poprowadzą nas zupełnie nieoczekiwanymi ścieżkami.

To głosy audioprzewodnika zrealizowanego w całości przez dzieci z Małej Ambasady MNK w roku szkolnym 2022/2023. Powstał z myślą zarówno o zaprzyjaźnionych ze sztuką współczesną, jak i tych, których ona onieśmiela. Dla tych, którzy lubią rozumieć i odbierać sztukę całkiem po swojemu.

Audioprzewodnik można pobrać poprzez kod QR przed wejściem do galerii. Dorosłym szukającym solidnej dawki wiedzy polecamy także standardowy audioprzewodnik dostępny poprzez urządzenia, które można wypożyczyć w kasie.

  • PRZESTRZENIE EDUKACYJNE NA WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ: “Teksty i konteksty”

Czasami nie wiecie, co odpowiedzieć na zadawane przez dzieci pytania dotyczące zagadkowej sztuki współczesnej? Szukacie wsparcia w postaci przystępnej i dostępnej na wyciągnięcie ręki bazy wiedzy? Znajdziecie ją bezpośrednio w galerii!

Przestrzenie edukacyjne “Teksty i konteksty” to 7 wydzielonych na wystawie przestrzeni, w których można znaleźć materiały o twórczości najbardziej znanych artystek i artystów, wyjaśnienie ważnych pojęć, kontekst historyczny i kulturowy: osie czasu, zdjęcia, muzykę i cytaty z literatury z epoki, zdjęcia oraz wypowiedzi twórców i twórczyń, a także film, w którym kuratorzy i kuratorki galerii opowiadają o swoich ulubionych dziełach.

Przydadzą się bardziej dorosłym, ale polecamy je także tej części młodszej publiczności, które chętnie ogląda stare fotografie i słucha muzyki :)

  • KARTY DO GRY MUZEALNEJ W GALERII RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO: “W poszukiwaniu kamienia filozoficznego”

Ponad trzysta lat temu, w czasach niezwykle burzliwych, żył sobie pewien alchemik. Wprawdzie nie udało mu się wytworzyć ani złota, ani eliksiru nieśmiertelności, ale odkrył coś, co okazało się bardzo cenne. Co to było?

Korzystając z kart do gry, odszukajcie w galerii kilkanaście pięknych i niezwykłych przedmiotów - w ich nazwach alchemik zaszyfrował sekret swojego odkrycia, który poznacie po wykonaniu zadania. Odpowiedzi sprawdzicie na stronie internetowej podanej w treści karty.

Gra muzealna jest przeznaczona zarówno dla dorosłych i młodzieży, jak i opiekunów z dziećmi. Karty można pobrać na stoisku przed wejściem do Galerii Rzemiosła Artystycznego (I piętro).

  • KSIĄŻKA DLA DZIECI: “Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” Jagody Gumińskiej-Oleksy z ilustracjami Pauliny Wyrt

Nie każdy wie, że ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw przedmioty mogą posiadać czarodziejską moc opowiadania zaskakujących historii. Wystarczy poczekać na moment zupełnej ciszy i dobrze nadstawić ucha… albo zajrzeć do “Opowieści przedmiotów”! Dzięki tej szczególnej książce można poznać sprawy, o których milczą tradycyjne przewodniki: dowiedzieć się, czy w noc świętojańską także buty mogą przynosić szczęście, co może się kryć po drugiej stronie lustra, dlaczego nie należy zbyt intensywnie machać wachlarzem…

“Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi przedmiotami ze zbiorów MNK. Niektóre z nich można znaleźć w Galerii Rzemiosła Artystycznego - zachęcamy do odnalezienia ich i sprawdzenia, jakie historie opowiedzą Wam!

Książkę można kupić w księgarni muzealnej stacjonarnej lub online  - w ten weekend ze zniżką 10 %.

Lubicie audiobooki? Posłuchajcie fragmentów książki czytanych przez autorkę! 

  • GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci”

Granie w Muzeum? Dlaczego nie – jasne przestrzenie Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku sprzyjają różnym aktywnościom. To szczególna okazja, by usiąść na poduszkach i zagrać w otoczeniu dzieł, które mogłyby składać się na kolejne talie Dixit.

Zapraszamy do grania na dwu stoiskach Dixit: przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (2 piętro) oraz w samej Galerii, wokół dzieł współczesnych artystów i artystek. Dzięki dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK.

Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart. Grę wypożyczycie przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (II piętro).

Zapraszamy na stoiska w godz. 12:00-16:00.