Kasper Elyan i Konrad Baumgarten - pierwsi drukarze na Dolnym Śląsku

Grosse Legenda der hailigsten Frawen Sandt Hedwigis, 1504 r., Biblioteka Książąt Czartoryskich oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, sygn. 1275 III Cim, k.1.

Kasper Elyan i Konrad Baumgarten - pierwsi drukarze na Dolnym Śląsku

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
16:30
Wynalezienie druku przez Jana Gutenberga w 1450 r. przyczyniło się do zmiany światopoglądu ludzi, zmniejszyło przestrzeń europejską oraz przyspieszyło wzrost komunikacji i wymiany kulturowej. Druk pojawił się w Polsce w drugiej połowie XV w. Jednym z ważniejszych ośrodków drukarstwa stał się Wrocław, gdzie w roku 1470 pojawił się pierwszy mistrz "czarnej sztuki" Kasper Elyan.
Zapraszamy na wykład Katarzyny Kowalewskiej w Bibliotece Książąt Czartoryskich. Bohaterami opowieści będą Kasper Elyan (ok. 1435-1486) i Konrad Baumgarten (ok. 1480-po 1514).